YARI SENTETİK KESME SIVIS (CNC)

Yarı Sentetik Kesme Sıvısı (CNC)

Her türlü metalin bütün talaş kaldırma işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış, suyla karışabilen, emülsiyonlanabilir yarı sentetik biostabil soğutma sıvısıdır.

Kullanım Yerleri

Döküm, çelik ve alüminyum malzemelerin kaba ve hassas işlemesinde kullanılan, tek ve çok kafalı otomatik veya CNC tezgahlarında, suyla karışabilen EP (Aşırı Basınç) katıklı genel amaçlı yarı sentetik soğutma sıvısıdır. Yüksek yıkama etkisi ve düşük köpürme özelliğinden dolayı taşlama işlemleri için de uygundur.

Kullanım Şekli

Taşlamada %3, döküm talaş kaldırmada %4-5 , ağır talaş kaldırmada %6-7 oranında suyla karıştırılarak yarı şeffaf renkte emülsiyon oluşturulur. Fakat sistemde emülsiyon kullanıldıkça sütlü görüntü halini alır. Sert olmayan su içerisine yavaş yavaş katılmalı ve karışım konsantrasyonu refraktometre ile kontrol edilmelidir.

Özellikleri ve Faydaları 

Cilde Zarar Vermeyen Özellik Nitrit, nitrat, ikincil aminler, hidrokarbonlar gibi zararlı kimyasallar ihtiva etmezler (TRGS 611 'e uygundur). Cilde zarar vermez.
Stabil Emülsiyon Oluşturma Özelliği  Semi Sentetik yapısıyla suda her oranda kolayca karışır, sert sulardan etkilenmez. Emülsiyon kararlılığı yüksektir.
Makine Uç Ömürlerini Uzatma Özelliği  Döküm talaşlı imalatında, grafiti çökertmeden bünyesinde tuttuğundan gri renk alır. Emülsiyon içinde dolanan grafit ekstra kayganlık ve bağlayıcılık sağlayarak uç ömürlerine önemli ölçüde pozitif katkı sağlar. 
Mükemmel Soğutma Özelliği Suyla oluşturduğu stabil emülsiyonla, soğutma görevini mükemmel yapar. 
Yüksek İşleme Performansı  İçeriğindeki katık sistemi sayesinde yüksek hassasiyette işleme performansı sağlar. 
Uzun Kullanım Ömrü  Sem Sentetik yapısıyla kullanım ömrü, etkinliği konvansiyonel yağlara göre yüksekti .
Yüksek Pas ve Korozyon Koruması  Yüksek pH kararlılığı sayesinde pasa karşı sert sularda bile mükemmel koruma sağlar. Boyaya zarar vermez. 
Bio-Dayanıklılık Özelliği  Kullanımda yüksek süreklilik gösterme özelliklerine sahip emülsiyonların, paslanmaya karşı etkin bir koruma gücü ve mükemmel bir bio-dayanıklılığın oluşumuna olanak tanımaktadır. 

 

Teknik Özellikleri

GÖRÜNÜŞ  - Sarımtırak, Koyu Amber Renginde
YOĞUNLUK 15 °C, GR/ML  ASTM D 4052  0,9294
VİSKOZİTE 40 °C, CST  ASTM D 445  35,4
ALEVLENME NOKTASI, °C ASTM D 92  215 
AKMA NOKTASI, °C  ASTM D 97  -18 
REFRAKTOMETRE FAKTÖRÜ    1,2 
%5’LİK pH DEĞERİ     8,7
KOROZYON KORUMASI (20°dHSu)/1    5 Y. Değer 0 
KOROZYON KORUMASI (20°dHSu)/2    2 % Değer 0 
Yağ Oranı, min, %    50